Омекотителите за вода могат да се класифицират в няколко отделни категории в зависимост от технологията, която използват, и нуждите, които задоволяват.
Има 4 основни технологии за омекотяване на вода:
Омекотители за вода с йонообменна смола
Тези модели пречистват водата от калций и магнезий на принципа на йонообмена. Имат поне два резервоара, като в единия има смола, която се свързва с твърдите частици във водата. С времето свързващата сила на смолата намалява и се използва солен разтвор за регенерацията й. Вторият резервоар се използва за солта, която обновява пречистващата способност на смолата.
Тези омекотителни системи са най-разпространени и имат най-много вариации в зависимост от нуждите. Разработени са да задоволяват нуждите на цялото домакинство. Има модели за големи къщи, малки апартаменти и дори за каравани и кемпери.
Предимства:
Омекотяват водата в цялото домакинство
Бюджетни или висок клас решения
Жизненият им цикъл е 15-20 години
Недостатъци:
Добавят сол във водата и са неподходящи за прекалено твърда вода
Солта трябва да се възстановява периодично и е експлоатационен разход
Безсолни омекотители за вода
Тези системи реално не са омекотители за вода, защото не намалят твърдостта на водата и не премахват магнезия и калция в нея. Те работят на принципа на кристализацията и просто третират водата, а не я омекотяват. Твърдите частици във водата се свързват с полимерни топчета в системата. Веднъж свързани, калцият и магнезият започват да кристализират и щом процесът приключи, минералите са неутрализирани и не причиняват котлен камък.
Безсолните омекотители за вода не са ефективни при висока твърдост на водата и не спират формирането на котлен камък, макар че го намалят в известна степен. Освен това са по-скъпи и жизненият им цикъл е по-кратък - около 10 години.
Предимства:
Не добавят сол във водата
Лесни и евтини за експлоатация
Недостатъци:
Не омекотяват водата
По-скъпи системи
Не са ефективни за по-твърда вода
Не са толкова ефективни за домакинства с висок разход на вода
Магнитни омекотители за вода (електронни омекотители за вода)
Магнитните омекотители за вода неутрализират йонния заряд на калция и магнезия във водата. Щом изгубят заряда си, минералите вече не се свързват един с друг и възможността да образуват котлен камък намаля драстично.
Тези системи не омекотяват водата, а по-скоро я третират. Веднъж преминали през магнитното поле, твърдите частици много по-рядко формират калцити (котлен камък), а вместо това създават аргонити. В действителност не омекотяват водата и не премахват твърдите частици, а я третират, за да намалят котления камък.
Поне на теория.
Консенсусното мнение е, че няма доказателство за ефикасността на магнитните омекотители за вода. Според много изследвания, те са просто панаирджийски номер, без доказани ползи за домакинството.
Предимството на тези системи е, че са малки и лесно се слагат на тръбите в домакинството. Цената им е достъпна и се монтират с лекота, което е и причина да са популярни сред наематели - лесно се местят.
Недостатъкът е тяхната ефективност. Те не премахват минералите от водата, а само намалят тяхната способност да създават котлен камък.
Предимства:
Компактни размери
Лесни за инсталация
Достъпни цени
Недостатъци:
Не премахват калция и магнезия
Някои модели трябва да се свържат директно към електропреносната мрежа
Няма изследвания, които да доказват ефикасността им
Омекотители за вода с обратна осмоза
Тези омекотителни системи използват високо налягане, за да прекарват водата през полупропускливи мембрани. Филтрацията премахва не само твърдите частици, отговорни за котления камък, но и 99.9 от микроорганизмите, бактериите и минералите във водата.
Водата, която излиза от тези омекотители, е почти дестилирана и не е идеална за човешка консумация. Поради тази причина, тези системи обикновено използват допълнителни филтри, за да обогатят водата с минерали и да я направят годна за пиене.
Освен това, тези омекотители използват повече вода отколкото връщат. Загубата на вода е до 60%, в зависимост от моделите, замърсеността на водата и настройките.
Друг недостатък на тези системи е, че са прекалено големи и енергозависими, за да се създаде ефикасна система за цялото домакинство. В повечето случаи се използват системи за чешми, които омекотяват само питейната вода.
Предимства:
Пречиства микроорганизми и бактерии
Дълъг живот на системата
Недостатъци:
Водата трябва да се обогати с минерали
Увеличават разхода на вода
Прекалено скъпи и сложни са за цялото домакинство
Омекотители за вода за целия дом (къща, апартамент и т.н.)
Тези системи са проектирани да омекотяват водата в цялото домакинство. За целта, те се инсталират в точка непосредствено след водомера. Основното предимство на тези системи е, че предпазват цялото домакинство от вредните ефекти на твърдата вода. Недостатъкът е, че са по-скъпи за закупуване и експлоатация от алтернативите.
Омекотители за вода за чешми, душове, бойлери и перални
Тези системи се инсталират за определена чешма или душ в домакинството. Инсталацията е доста лесна, а експлоатационните разходи са обикновено за смяна на филтри. Предимството им е, че са достъпни ценово. Недостатъкът им е, че не защитават цялото домакинство от котления камък. Електрическите уреди, парното и водопреносните тръби.
Важно е да се отбележи, че омекотителните системите за душове са прекалено неефективни, за да бъдат рентабилни.
Друга важна бележка е, че омекотителните системи за пералня и бойлер работят с полифосфати. Тези вещества са доказано вредни за човешкия организъм и причиняват ред здравословни проблеми като рак, алергии, аритмии и др. Употребата им не се препоръчва при каквито и да е условия, защото полифосфатите попадат в омекотената вода и могат да предизвикат изброените усложнения.
Какво е омекотител за вода?
Омекотителите за вода са филтрационна система, която премахва калция и магнезия от водата в домакинството. Тези минерали са основният фактор за “твърдост” на водата, а твърдата вода причинява котлен камък - натрупвания от варовити минерали.
Котленият камък има унищожително въздействие върху домакинството. Той се натрупва в домашните уреди и първоначално понижава тяхната ефективност, което увеличава вашите разходи за експлоатация и поддръжка. В дългосрочен план, повечето повреди по уреди като кафе машини, перални, бойлери, радиатори и хладилници се дължат на котления камък.
В допълнение, твърдата вода причинява запушвания във водопроводните система, а подмяната на тръби може да се превърне в скъп ремонт, особено ако е на неподходящо място.
Освен това, котленият камък оставя петна навсякъде в кухнята и банята. Варовикът е порест минерал и събира мръсотията в себе си, която започва да гние с времето. Ето защо, фугите потъмняват, завесите за бани почерняват, а петната от котлен камък върху метал и фаянс са първо бели, а после потъмняват. Дори чашите и съдовете в съдомиялната излизат на петна или с тънък филм от котлен камък след миене.
Не на последно място, котленият камък изсушава кожата и косата. Варовикът се натрупва в порите след къпане с твърда вода и може да доведе до сърбеж и обриви.
На кратко, котленият камък разрушава домашните уреди (перални, бойлери, парно, хладилници и т.н.), оставя петна в кухните и баните и изсушава кожата и косата. Ето защо, инвестицията в омекотителна система за вода Ви носи:
Финансови спестявания от ремонти на уреди и разходи за почистващи препарати.
Свободно време, което си спестявате от чистене на котлен камък в кухнята и банята.
Здравословни ползи за кожата и косата на семейството Ви.
Как работи омекотителят за вода?
Омекотителните системи за вода премахват магнезия и калция от водата чрез процес наречен йонообмен. Твърдата вода преминава през резервоара на омекотителя, където има солен разтвор със смолисти топчета. Топчетата са отрицателно заредени (аниони), а калцият и магнезият във водата са положително заредени (катиони).
Тъй като противоположните заряди се привличат, магнезият и калцият се свързват със смолите в разтвора и ги премахват от водата.
Цялата система се състои от три основни компонента:
Минерален резервоар. Тук твърдата вода преминава през смолата и се извършва премахването на магнезия и калция.
Контролна клапа. Контролната клапа измерва количеството вода, което преминава през минералния резервоар. Тъй като йонообменния потенциал на смолата се износва, тя трябва регулярно да преминава през регенерационни цикли. Компютърът на контролната клапа е програмиран да предприема такива цикли, съобразно фактори като дебитът на вода, нейната твърдост, квадратурата на дома и броя на жителите в него.
Резервоар със соли. Този резервоар се използва за регенерационния цикъл на смолата. Той съдържа концентриран разтвор на сол или калий, който е положително зареден. Когато йонният потенциал на смолата се изчерпи, соленият разтвор се влива в минералния резервоар и отмива калция и магнезия от смолата. Тъй като солта се изразходва в този процес, се налага периодично добавяне на сол в резервоара.
Премахват ли желязо омекотителите за вода?
Желязото оставя видими жълтеникави петна по мивки, тоалетни, вани и плотове. Омекотителните системи могат да махнат двувалентно желязо, ако е в ниски концентрации. Този тип желязо е водоразтворимо и смолата успява да го задържи. За съжаление, веднъж попаднало в смолата, желязото се окислява и преминава в тривалентната си форма, която е неразтворима.
Този тип желязо се натрупва върху смолата и не може да бъде премахнато с нормалния регенерационен разтвор. Възможно решение е да се използва специален разтвор за промиване на смолата. Другият вариант е да се използва специален железен филтър за вода или система за омекотяване с обратна осмоза. Крайното решение зависи до голяма степен от химичния състав на водата, която използвате.
Годна ли е за пиене водата от омекотителните системи?
Да, омекотената вода е напълно годна за пиене. При йонообменния процес се отделя известно количество сол, но то е минимално. Ако ползвате средно твърда вода, на литър омекотена вода се падат около 37 милиграма сол, което е под 2% от препоръчаните дневни дажби.
Количеството сол, което се добавя към водата, зависи пряко от количеството калций и магнезий в нея. Колкото по-твърда е водата, толкова повече сол ще добави омекотителната система. Ако водата е изключително твърда (повече от 400 единици на милион), трябва да използвате система за обратна осмоза. Ето защо е препоръчително да изследвате водата при специалист преди да изберете подходящата система за омекотяване. В Чиста Вода България предлагаме изследване на водата като част от консултацията ни. Свържете се с нас за повече подробности.
Колко време е ГАРАНЦИЯТА на омекотителите за вода?
Всички продукти в сайта имат до 2 години гаранция от датата на покупка.
Как се доставят омекотителите за вода?
След покупката в онлайн магазина ни, имаме 1 ден, за да обработим поръчката и да я предадем на куриерска фирма. В зависимост от типа на доставката, филтърната колона ще е при вас от 2 до 5 работни дни. Работим с Еконт, Спиди и други големи куриери.
Може ли да бъде ВЪРНАТА или ЗАМЕНЕНА поръчката?
Стоката може да бъде върната или заменена съгласно правилата описани подробно тук.
Запознайте се с нашата селекция от омекотители за вода, избрани да задоволяват три ключови потребности:
Защита на Вашия дом от котлен камък
Финансова достъпност и ефективност
Грижа за околната среда
Нашите омекотителните системи за вода притежават една или повече уникални ползи като:
Премахване на твърдите частици, отговорни за котления камък