Обратната осмоза е най-прецизната филтърна технология за пречистване на вода. Резултатът е 99.99 % чисто H20. Методът е съвременен и се отличава от другите технологии с:

  • по-прецизна филтрация – премахва дори модерните замърсители като микропластмаси и PFAS вещества;
  • по-висок стандарт – технологията се използва във фармацията, медицината, препоръчва се за бебета;
  • по-екологичен избор – намаля употребата на пластмаса и се смята за предпочитан избор от хората загрижени за здравето и природата.

В тази статия ще научите:

Какво представлява една система за обратна осмоза?

Основният компонент във всяка система за обратна осмоза е самата филтърна мембрана. Това е полупропусклив полимер, който задържа 99.99% от разтворените във водата молекули и йони. Процесът на обратна осмоза изисква налягане, за да “избута” чистата вода през мембраната в резервоар. Част от водата се връща обратно с разтворените вещества в нея и ги изхвърля, което я превръща в отпадна вода.

Защо се налага резервоар за пречистената вода?

При индустриалните системи, резервоарът обикновено е обезвъздушен, за да не се окислява водата при досег с въздуха. Това запазва качествата на водата, които се търсят в производството.

При домашните системи, резервоарът е предимно заради удобството. Процесът на обратна осмоза е сравнително бавен и това позволява на потребителите да имат готово количество питейна вода при нужда. Тъй като домашните системи обикновено допълнително третират водата преди употреба, обезвъздушаването не е наложително, но не е и изключено. 

Какво количество вода се губи при процеса на обратна осмоза?

  • Домашните системи обикновено изхвърлят от 2 до 4 литра за всеки 1 литър пречистена вода(2:1 до 4:1).
  • Системите с рециркулация и помпа могат да намалят загубата до 1:1
  • Индустриалните системи са по-високоефективни и могат да достигнат ефективност от половин литър отпадна вода за всеки пречистен литър (1:2)

Това е есенцията на пречистването на вода чрез обратна осмоза, но системите се надграждат допълнително според нуждите и целите. Ще научите повече за това в секцията за домашните системи по-надолу.

Кога да използвате обратна осмоза за пречистване на вода?

Обратната осмоза е единственият метод, който гарантира качеството на водата след пречистване. Методът е толкова надежден, че се използва дори за пречистване на водата от инцидента във Фукушима, макар че мембраните там са специално проектирани за задържане на радиоактивни елементи. 

Иначе има няколко основни причини да използвате обратна осмоза.

  • Когато водата е с висока замърсеност: солена вода, отпадна вода, кладенец, каптаж и др.
  • Когато се изисква от употребата й: в медицината, фармацията, производството, салоните за красота и т.н.
  • За чувствителни потребители: бебета, хора с алергии или кожни проблеми.
  • Срещу модерни, невидими замърсители: микропластмаси, PFAS вещества, и всякакви други примеси, за които ВиК и РЗИ не следят.

Вредна ли е водата с обратна осмоза?

Основната критика към водата пречистена чрез обратна осмоза е, че тя не съдържа минерали и това води до негативни дългосрочни ефекти за човека

Всъщност, човешкият организъм си набавя минерали основно чрез храната, а водата рядко е от значение. Според това изследване на американския държавен Комитет за Безопасна Питейна Вода, водата може да съдържа от 0.1% до 10% на литър от препоръчания дневен прием на калций и магнезий. Препоръките са предимно към диетата на хората, като единствения случаи, където се препоръчва по твърда вода е за веганите.

Няма научно изследване с контролирани групи, което да доказва причинно следствена връзка между количеството на магнезий и калций във водата и някакви здравословни ползи или вреди. Единственото научно доказано здравословно последствие от минералността на водата е разхлабителният ефект на магнезия в повишени количества.

Все пак, важно е да се отбележи и докладът на Международната Здравна Организация от 2003 за консумацията на деминерализирани води. В него, хранителни и медицински експерти препоръчват да не се разчита само на деминерализирана вода за ежедневна консумация. От друга страна, такава вода се препоръчва за бебета, които се хранят с бебешка формула, защото минералното съдържание на кравето мляко е по-високо от това на човешката кърма.

Важно е да се отбележи, че докладът не прави становище относно минерализиращите филтри, които се използват при някои системи за обратна осмоза.

Водата пречистена с обратна осмоза не е вредна сама по себе си. От практическа гледна точка, това е дестилирана вода, което я прави напълно безвредна, макар и не особено приятна за пиене.

Дестилираната вода не е приятна на вкус, защото образува карболови киселини при допир с въздуха. Това я прави кисело-горчива на вкус и нейната алкалност пада до 5.5 pH. Такава вода е подходяща за употреба в козметични студия, заради положителния й ефект върху кожата.

За питейни нужди, водата от обратна осмоза трябва да мине през филтър с активен въглен (за предпочитане от кокосови черупки), който я стабилизира и полира вкуса й. Някои потребители препоръчват и допълнителен минерализиращ филтър за по-твърд вкус и по-висока алкалност.

Ако все пак смятате, че водата от обратна осмоза не отговаря на нуждите Ви заради минералните си качества, най-добрата алтернатива за пречистване е капилярна мембрана за ултрафилтрация. Тя запазва минералите, но премахва всички останали замърсители, включително бактерии и вируси. Не е ефективна единствено за микропластмаси и PFAS вещества, тъй като са прекалено фини за филтрация от порите й. 

Какви са ползите и вредите от обратната осмоза?

Ползи

  • Най-прецизна филтрация – гарантирани качества на водата.
  • Омекотява водата – премахва йоните на магнезия и калция, които създават котления камък.
  • Природосъобразност – екологичен метод за пречистване без химикали.
  • Икономичност – спестявате от бутилирана вода
  • Енергоспестяемост – повечето системи имат нужда само от водно налягане.
  • Подобрен вкус – в комбинация с други филтри.
  • Здравословен избор – премахва всякакви органични и неорганични болестотворни замърсители.

Недостатъци

  • Безличен вкус – чистата осмотична вода има слаби вкусови качества заради липсата на минерали и ниската алкалност.
  • Липса на минерали – въпреки че водата не е съществен източник на минерали за човека, нетретираната осмотична вода е с ниска алкалност и специфичен вкус.
  • Отпадна вода – за всеки кубик пречистена питейна вода изхвърляте между 1 и 4 кубика според технологията.
  • По-висока цена – филтрите с обратна осмоза са една идея по-скъпи от алтернативните методи за филтрация.
  • Поддръжка – редовна смяна на филтрите и дезинфекция на компонентите гарантират правилната експлоатация и елиминират риска от замърсяване/заразяване на системата и водата.

Какво да търсите в една система с обратна осмоза за дома?

От потребителска гледна точка трябва да следите за няколко основни фактора при избора на система за вода с обратна осмоза:

  • качество на компонентите и дизайна;
  • лесна поддръжка;
  • експлоатационен живот;
  • възможност за модифициране.

Относно качеството на компонентите и дизайна

Мембраната за обратна осмоза е изключително фина и сравнително скъпа. Ето защо, една добра система включва седиментен филтър за предфилтрация, който Ви гарантира, че мембраната няма да се задръсти с пясък след профилактика на ВиК. Поне 1 филтър с активен въглен допълнително удължава живота на мембраната, защото задържа най-честите проблеми от ВиК като хлор и мътност. 

Добре е да има филтър с активен въглен след мембраната, за да полира вкуса на водата. Минерализиращ филтър решава проблема с липсата на минерали във водата.

Относно качеството, трябва да изберете материали, които са сертифицирани за досег с храна (метал, висококачествени пластмаси, силикони и полимери) и не отделят микропластмаси и PFAS вещества при нормалната експлоатация на системата.

Важен компонент е и производителността на системата: колко литра на час получавате, време за възстановяване и процент на отпадната вода.

Относно поддръжката

Системите с обратна осмоза изискват навременна смяна на филтрите, за да се гарантира правилна експлоатация. При забавяне, съществува риск от микробиологично замърсяване на системата и съответно водата, която излиза. Затова е важно да можете да смените филтрите лесно и безпроблемно.

Друг чест проблем за потребителите е липсата на поддръжка от търговеца. Инвестирате в система с 10 години живот, но на 4-тата година Ви казват, че вече не поддържат този модел и нямат филтри или резервни части. Затова е важно да изберете надежден търговец, който има изградена политика във Ваш интерес за подобни ситуации.

Относно модифицирането

Повечето системи са доста фиксирани като възможности – веднъж закупени, това е водата, която ще пиете. Някои системи са по-отворени като вътрешен дизайн и Ви дават възможност да експериментирате. Не Ви харесва меката вода? Добавяте минерализиращ филтър за по-твърд вкус. Искате по-алкална вода? Използвате друг минерализиращ филтър. Ravent Smart е точно такава система.

Какво печелите с обратна осмоза от Чиста Вода България?

Чиста Вода България е експерт в домашното и индустриално пречистване на вода. Заслужили сме доверието на хиляди частни и фирмени клиенти, като следваме няколко ясни стъпки в подхода си:

  • Започваме с необвързваща консултация, която идентифицира настоящи и потенциални проблеми.
  • Анализ на проблемите и възможните решения чрез наши или конкурентни услуги и/или продукти.
  • Анализ на водата при нужда (платен).
  • Оглед на терен, проектиране и инсталация.
  • Гаранционна и следгаранционна поддръжка на продукти и консумативи
  • В случай на изчерпване на остарели продукти за дома, подменяме с по-високотехнологични алтернативи, като изкупуваме старите обратно на цената, на която са купени.
  • Напомняме за изразходвани филтри и други консумативи и организираме подмяната им.

Ако смятате, че имате нужда от експертно пречистване на водата, свържете се с нас.