Напоследък зачестиха съмненията сред хората, че каните за вода са маркетингова измама и дори са вредни за потребителите. Имайки предвид колко домакинства разчитат на кани за пречистване на вода, сме длъжни да изследваме темата и да представим експертна оценка.

Тук ще научите:

Какво пречистват каните за вода според производителите?

В зависимост от модела, каните за пречистване твърдят, че филтрират едно или няколко от следните в-ва от водата:

  • Седименти като ръжда, пясък, кал и други твърди неразтворими в-ва.
  • Хлор, хлороформ и други органични съединения.
  • Метали и тежки метали като желязо, олово, живак, мед, алуминий
  • Нефтохимикали, включително феноли и бензоли.
  • Разтворимите минерали, отговорни за твърдостта на водата.
  • Бактерии и микроорганизми.

Гореизброените вещества изискват разнообразни технологии за премахване от водата. Ето какво използват каните за пречистване на вода:

  • Седиментният филтър пречиства твърдите неразтворени частици с големина над 5 микрона. Песъчинки, ръжда и др.
  • Гранулиран активен въглен пречиства: хлор, хлороформ и други органични съединения. Може да пречиства фенол и донякъде бензол, но бързо изчерпва филтъра. Може да пречиства живак и органичните му съединения, ако е специално обработен за целта.
  • Йонообменната смола пречиства минералите отговорни за твърдостта на водата като магнезий, калции и желязо. Разтворимите форми на тежките метали се нуждаят от специално третирани смоли. Каните обикновено използват смесени йонообменно смоли за по-широк спектър на пречистване.
  • Сребърните йони имат бактериостатичен ефект – пречат на бактериите да се размножават и защитават филтъра от микроорганизми, но реално не филтрират микроорганизми от водата.
  • Ултрафилтрационната мембрана задържа бактерии и микроорганизми и неразтворими частици по-големи от 0.1 микрон.

Гореизброените технологии и вещества покриват най-разпространените кани за вода на пазара.

Ефективни ли са каните за пречистване на вода?

Ако имате замърсена вода, никога не разчитайте на кани за пречистване!

Недостатък 1
Каните за пречистване на вода имат прекалено малко активно вещество. То често е недостатъчно за добра филтрация, а освен това потенциалът му се изчерпва бързо.

Недостатък 2
Филтрите се изхабяват по-бързо отколкото твърди производителят. На теория, филтрите издържат от десетки до няколко стотин литра (в зависимост от технологията), но реално тяхната ефективност е влошена далеч преди максималния литраж.

Недостатък 3

Каните са ненадеждни защита срещу бактерии и микроорганизми. В действителност, те често се оказват развъдници за такива, заради вродената уязвимост на активния въглен към тях. Лоша поддръжка на каната допълнително влошава ситуацията.

Недостатък 4
Каните за вода са трудни за поддържане в оптимална форма. Повечето потребители мият каната само при смяна на филтъра. Резултатът е, че водата в каната е по-мръсна от тази, която те наливат.

В края на 2024-а година, Асоциация Активни Потребители направи тест на най-разпространените кани в България. Асоциацията тества пречиствателната мощ на каните срещу хлор, метали и нитрати. Оказа се, че каните са ефективни единствено в премахване на хлора, а някои марки дори и това не могат да премахнат.

Резултатите от теста шокираха и възмутиха българските потребители, а и с право. Основният проблем с каните идва от техния маркетинг. Те твърдят, че “пречистват Х” от водата, но не казват какъв процент. Ако имате реален проблем с желязо във водата, едва ли ще си купите кана, ако ви признаят, че пречистват 14% от желязото във водата. В случая, явно и липсата на пречистване се брои за пречистване.

Вредни ли са каните за пречистване на вода?

Каните за вода могат да бъдат вредни, защото създават погрешни очаквания в потребителите. Тяхната способност да пречистват водата от замърсители е ограничена и не трябва да се разчита на тях за това. Рискът от микробиологично замърсяване заради неправилна експлоатация също не трябва да се пренебрегва.

Ако просто искате да консумирате вода с подобрени вкусови качества (заради активния въглен), каните са приемливо решение, макар че далеч не са рентабилни в сравнение с една домашна система за питейна вода.

Ако имате нужда от реално пречистване на водата в дома си, в никакъв случай не разчитайте на кана, а потърсете експертна консултация и инвестирайте в система за питейна вода.

Каква е алтернативата на каните за пречистване на вода?

Чиста Вода България е експерт в домашното и индустриално пречистване на вода. Заслужили сме доверието на хиляди частни и фирмени клиенти като следваме няколко ясни стъпки в подхода си:

  • Започваме с необвързваща консултация, която идентифицира настоящи и потенциални проблеми.
  • Анализ на проблемите и възможните решения чрез наши или конкурентни услуги и/или продукти.
  • Анализ на водата при нужда (платен).
  • Оглед на терен, проектиране и инсталация.
  • Гаранционна и следгаранционна поддръжка на продукти и консумативи
  • В случай на изчерпване на остарели продукти за дома, подменяме с по-високотехнологични алтернативи, като изкупуваме старите обратно на цената, на която са купени.
  • Напомняме за изразходвани филтри и други консумативи и организираме подмяната им.

Ако смятате, че имате нужда от експертно пречистване на водата, свържете се с нас.