Системите за обратна осмоза се състоят от:
- предварителни филтри;
- мембрана за обратна осмоза;
- постфилтри;
- резервоар за чиста вода;
- батерия за чиста вода.
Предварителната филтрация на водата подготвя водата за осмотичната мембрана. Тя включва механично пречистване и пречистване с активен въглен. Механичното пречистване премахва от водата песъчинки, утайки и други неразтворени във водата частици. Активният въглен отстранява хлора, органични съединения, пестициди. Мембраните за обратна осмоза са много чувствителни към свободния хлор, затова е много важно навременна подмяна на филтъра с активен въглен.
След преминаването през предварителната филтрация, водата се отправя към мембрана за обратна осмоза, където настъпва същественият етап от пречистването. Под въздействието на налягане водните частици преминават през микроскопичните отвори на мембраната и се отвеждат към резервоара. Замърсяванията с част от водата се изхвърлят в канализацията.
Водната молекула е с най-малкия размер от всичките химични съединения. Размерът й е по-малък от тежките метали, флуор, пестициди, нитрати, органични съединения, бактерии, вируси, остатъци от почистващи, козметични и медицински препарати и всякакви други намиращи се във водата примеси. Отворите в осмотичната мембрана са малко по-големи от частиците на водата и позволяват преминаването на водата.
Преминалата през мембраната чиста вода отива в буферния съд под налягане. С отваряне на крана на канелката водата от резервоара се насочва към постфилтър с активен въглен, който поглъща летливите вещества, като по този начин подобрява вкуса и аромата на водата. Следващия етап е обогатяване на водата с минерали. Тази функция изпълнява минерализаторът от специално подбрани субстанции.